Regulaarne fassaadi puhastamine hoiab maja korras

Regulaarne fassaadi puhastamine vetikast ja mustusest aitab ennetada paljusid probleeme. Loe meie soovitusi, kui tihti ja mille abil oma fassaad puhtaks teha. Samuti anname nõu, milliste märkide korral peaksid fassaadipesu kohe kindlasti ette võtma.

Määrdunud fassaad võib rikkuda terve maja ilme

Kui fassaad on must või määrdunud, siis torkab see kohe silma ja rikub terve hoone välimuse. Märgates oma fassaadil tumedaid triipe või laike, on palju lihtsam probleemiga tegeleda kohe.

Regulaarne fassaadi puhastamine ei lase mustusel hoone välispinnale sisse sööbida ja sinu maja välimus on kogu aeg hoolitsetud ja korras. Aastakümnete vanuseid triipe ja plekke on fassaadilt juba oluliselt raskem eemaldada.

Kivimaju ja krohvfassaade ohustab vetikas

Lisaks mustusele on kivimajade ja krohvitud fassaadide nuhtluseks vetikad.

„Tihti arvatakse, et vetikas on vanade majade probleem. Meie kogemus ütleb, et tegelikult võib ka täiesti uus õhekrohvitud fassaad vetikaseks minna juba 3-5 aastaga,“ selgitab Katusehooldus.ee müügijuht Rene Sieberk.

Kui kahtlustad, et sinu fassaadile võib olla tekkinud vetikas, siis tasub kohale kutsuda spetsialist, kes aitab olukorda hinnata.

“Lastes vetikal fassaadi pinnal edasi areneda, muutub selle eemaldamine ühel hetkel mitu korda kallimaks, sest raskematel juhtudel on vaja töötlust teha mitu korda,“ sõnab Sieberk.

Puhastamata fassaad vananeb kiiremini

Puhtaks pestud fassaad ei ole ainult ilu küsimus, vaid orgaaniline mustus lühendab sõna otseses mõttes ka fassaadi eluiga.

„Mustus ja vetikas vähendavad fassaadi vastupidavust ja värvi kaitsvaid omadusi, mis ühel hetkel võib tähendada, et fassaadile tekivad praod või fassaad vajab ülevärvimist,“ lisab Sieberk.

Millal võtta ette fassaadi puhastus?

Keskmiselt on fassaadi puhastus vaja ette võtta iga 5-10 aasta tagant. „Märgates aga hoone fassaadil vetikaid või plekke, siis tasub kindlasti reageerida juba varem,“ soovitab Sieberk.

Fassaadipesu sagedus sõltub paljudest erinevatest teguritest. Kui mustus paikneb suuremal fassaadipinnal, siis on mõistlik palgata appi teenusepakkuja, kes tagab, et fassaad ei jääks pärast pesu triibuline, vaid tulemus oleks ühtlane ja puhas.

Jälgi fassaadil kohti, mis kipuvad kiiremini määrduma

Kuigi fassaadi üldmulje võib olla korralik ja puhas, on teatud kohad, mis kipuvad fassaadidel kiiremini määrduma.

„Kõige rutem lähevad mustaks terrassilaudadega kokkupuutuvad kohad, sokkel ja põhjapoolsed küljed. Samuti tekivad mustad jooned näiteks fassaadile paigaldatud lipumasti alla või läbitilkuva vihmaveetoru juurde,“ soovitab Sieberk olla tähelepanelik.

Puhastusaine kasutamine on vajalik

Puhastades fassaadi survepesuri või voolikuga, võib fassaadi saada küll näiliselt puhtaks, kuid tegemist on vaid jäämäe veepealse osaga.

„Vetikas kinnitub tugevalt fassaadipinna pooridesse. Palja veega vetikaeoseid sealt kätte ei saa ja nii juhtub, et fassaad on uuesti vetikaga kaetud juba paari aasta pärast. Et seda vältida, siis soovitame fassaadi pesemiseks kasutada puhastusvahendit, mis suudab mustuse kätte saada ka sügavamalt,“ ütleb Sieberk.

Fassaadipesuks sobib näiteks Guard Wash Express, mis eemaldab mustuse ja ühtlasi aitab fassaadil kauem puhas välja näha. Vahendit võib kasutada puidul, kivil, betoonpinnal, krohvitud pinnal ja PVC-l.

Millistele fassaadidele fassaadipesu sobib?

Fassaadipesu sobib kõigile fassaaditüüpidele:

Millistest sammudest fassaadipesu koosneb?

Katusehooldus.ee pakub fassaadipesu nii eramajadele kui ka kortermajadele. Fassaadipesule eelneb objekti ülevaatus, pärast mida lepime kokku täpsema fassaadipesu aja.

Töid alustame terrassi, peenarde ja taimede kinnikatmisest, et puhastusaine ei satuks sinna, kuhu seda pole vaja. Seejärel kanname peale puhastusvahendi. Pärast toimeaja lõppu järgneb fassaadi loputus survepesuriga, et eemaldada veel viimased mustuse jäägid.

Keskmiselt kulub fassaadipesuks 1-2 päeva. Lisaks fassaadipesule sisaldab töö ka lõppkoristust maja ümbruses.

Lisavõimalusena pakume fassaadi kaitsetöötlemist, mida eriti soovitame kivist, krohvitud ja betoonist pindadele. Kaitsetöötlus lisab fassaadile vetthülgava efekti, tänu millele püsib fassaad kauem puhtana.

Kuidas aru saada, kas minu fassaad vajab pesu?

Fassaadipesu vajadust saad hinnata visuaalsel teel. Kui märkad oma maja fassaadil plekke, siis pane tähele, kas tegemist on lihtsalt määrdumisega või võib see olla hoopis vetikas.

Ohumärgid on need, kui krohvitud fassaad on mõnest üksikust kohast või suuremal alal muutunud roheliseks, mustaks või punakaks. Värvimuutus vihjab, et tegemist võib olla vetikaga, mis tuleks eemaldada kohe. Vetika vohamine elumaja fassaadil võib alguse saada ka kõrvalmaja fassaadilt või aia pinnalt.

Kui soovid oma fassaadi teemal nõu küsida, siis võta meiega ühendust.

Saada hinnapäring