Millal tuleb kivikatuse värvimine ja pesu kiiremas korras ette võtta?

Katuse puhastamine lahtisest sodist pikendab katuse eluiga. Millised on aga märgid, mis viitavad, et ette tuleb võtta kivikatuse värvimine ja kivikatuse pesu?

„Põhjalikku katuse pesu soovitame kivikatustele iga 5-10 aasta tagant. Mis puudutab aga katuse värvimist, siis sageli inimesed isegi ei tea, et kivikatust on lausa soovituslik teatud aja tagant üle värvida. Keskmiselt võiks kivikatuse värvimise ette võtta iga 15 aasta tagant,“ ütleb Katusehooldus.ee hooldusjuht Siim Jõgi, kes on katuste hingeeluga lähemalt tuttav juba pikki aastaid.

Peamine põhjus, miks kivikatus vajab üle värvimist on see, et kivi muutub ajaga poorseks, värvimise abil aga on võimalik poorid uuesti sulgeda.

„Värvitud katus peab paremini vastu meie vahelduvale kliimale ja külmumis-sulamistsüklitele. Samuti ei hakka värvitud katusel nii kergesti sammal vohama. See omakorda pikendab katuse eluiga. Värvitud katus on ka silmale ilusam vaadata,“ selgitab Jõgi lühidalt värvimise vajalikkust.

Katusehooldus.ee pakub katuse hooldustöid üle Eesti – küsi lisa

Tuleme kohale ja teeme hinnapakkumise, samuti võtame enda kanda järelkoristustööd, et sinu maja ja selle ümbrus näeks pärast katuse hooldust välja samasugune kui enne.

Katuse head tervist aitab säilitada iga-aastane hooldus ja kivikatuse pesu

Jõgi kinnitusel tuleks katust puhastada regulaarselt vähemalt kord aastas. 

See hõlmab jooksva prahi, lehtede ja okaste koristamist, samuti ka vihmaveerennide puhastamist, et vihmavesi ei koguneks ja saaks segamatult ära joosta.

Sõltuvalt katuse seisukorrast tuleks aeg-ajalt tellida põhjalikum kivikatuse pesemine, milleks on kõige otstarbekam kohale kutsuda katusepesu firma, kellel on olemas vastavad vahendid ja seadmed.

Lisaks on oluline katuse puhastamine samblast

Samuti on vajalik regulaarne katuse puhastamine samblast. Jõgi toob välja, et võrreldes näiteks plekk- ja bituumenkatustega kipuvad kivikatused aastatega rohkem sammalduma.

Sammal muudab kivipinna raskeks ja niiskeks. Ühel hetkel katus ei jaksa enam lisaraskusele vastu pidada ja niiskus tungib läbi.

Sammalt saab katuselt eemaldada spetsiaalse samblatõrjevahendiga. Tõhus samblatõrje eemaldab katusel oleva sambla ja lisaks aitab ennetada sambla uuesti tekkimist, hävitades samblaeosed, mis on kivide vahel ja mida pesuga kätte ei saa.

Kuidas käib kivikatuse pesemine

Kivikatuse pesemine nõuab kogemusi ja tähelepanelikkust, et kõik katusekivid ja kivide vahed puhtaks saaks.

Sageli on üks katuse külg rohkem määrdunud kui teine, näiteks põhjapoolne külg võib olla mustem või rohkem sammalt täis. Siiski on soovitatav katuse pesu ette võtta tervele katusele ühekorraga. 

Kui katus on juba tugevalt määrdunud, siis kindlasti ei saa katust puhtaks aiavoolikuga, vaid vaja on tugevamat pesu.

Siim Jõgi toob välja, et näiteks Katusehooldus.ee puhul kasutavad nad kivikatuse pesu jaoks professionaalseid survepesureid, mis eemaldavad katusepinnalt kõik üleliigse, kahjustamata selle juures katusepinda. Lisaks käib katusepesu juurde ka vihmaveerennide puhastus, lõppkoristus maja ümbruses ja vajadusel katkiste katusekivide vahetus.

Katuse pesule eelneb alati objekti ülevaatus, et hinnata katuse seisukorda. 

Selle käigus võib selguda, et katuse pesust üksi ei piisa, vaid vaja on ka katus üle värvida. Vahel võib värvitööde vajalikkus selguda ka alles katuse pesu käigus, kui mehed on katusel ja näevad katusekive lähemalt.

Teatud märke oma katusel saab Jõgi kinnitusel aga iga majaomanik ka ise jälgida. Peamiselt annavad värvimise vajalikkusest märku katusekatte poorseks muutumine ja liiva tekkimine vihmaveerenni.

Poorne või kulunud katusepind vihjab, et katus on vaja üle värvida

Uus kivikatus näeb hea välja, kuid aastate jooksul aga hakkab selle värv tuhmuma. „Näiteks katusekivid, mis algselt olid pruunid, lähevad ühel hetkel halliks,“ toob Jõgi näite.

Kui kivikatuse värv on juba silmnähtavalt kulunud, siis on suure tõenäosusega ka kivipind muutunud poorseks ja seda oleks tarvis värviga taastada, et katusekivide edasine vananemine peatada. Poorne pind imab endasse niiskust ja sinna peale tekib kergemini sammal.

Poorseks läinud katuse puhul soovitavad katusehooldajad lisaks katusepesule alati ka katus üle värvida.

Vihmaveerenni kuhjunud liiv on selge märk, et kivikatuse värvimine on vaja ette võtta nüüd ja kohe

Teine ja väga selge märk, millal on vaja ette võtta kivikatuse värvimine, on Siim Jõgi sõnul see, kui majaomanik avastab, et vihmaveerennid on liiva täis.

„Näiteks alles hiljuti käisime Tallinna läheduses ühel objektil, kus omanikule tuli üllatuseks, et vihmaveerennid on liiva täis. Kui kivi pind on muutunud juba nii pudedaks, et sealt uhub välja liiva, siis me ainult katuse pesu ei paku, sest see võib asja teha veel hullemaks. Et katuse vastupidavust säilitada ja selle edasist lagunemist vältida, siis ongi ainus variant katus üle värvida,“ selgitab Jõgi.

Kuidas käib katuse värvimine

Jõgi toob välja, et kui sageli arvatakse, et katuse värvimine on pikk protsess ja väga suur töö, siis tegelikkuses saab see tehtud 2-3 päevaga.

Kõik algab korralikust eeltööst. Enne katuse värvimist on kindlasti vaja teha põhjalik katuse pesu ja samblatõrje. Seejärel kantakse katusele kaks kihti värvi. 

Et värvitud pind jääks ühtlane ja näeks hea välja, siis kasutab Katusehooldus.ee tiim selleks spetsiaalselt ette nähtud kõrgsurve-värvipritsi ja ISONIT värvi, mis on Skandinaavias end hästi tõestanud ja kasutusel olnud juba 30+ aastat.

Kasutatav värv on veepõhine ja biolagunev. ISONIT värvide eeliseks on ka see, et need ei vaja eraldi kruntimist, vaid kahest värvikihist piisab.

Tööde mahtu arvesse võttes võib öelda, et katuse värvimine on tegelikult üks kiiremaid viise, kuidas oma maja välimust värskendada.

„Katuse väljanägemine mõjutab väga palju maja ilmet. Kui katus saab puhtaks ja sellele kanda peale värske värv, siis sageli on maja nagu uuesti sündinud,“ ütleb Katusehooldus.ee hooldusjuht Siim Jõgi.

Millest sõltub katuse värvimise hind

Tihti peljatakse, et katuse värvimine on kallis lõbu. Jõgi toob selle kohta võrdluse, et tegelikult kui aastate lõikes kulud kokku lüüa, siis ei ole katuse värvimise hind suurem sellest summast, mis muidu tuleks iga-aastaselt katuse hooldamise eest välja käia.

Nimelt vähendab katuse värvimine katuse pesu ja samblatõrje vajadust. Kui tellida katusele ainult pesu, siis tuleb seda korrata iga 5-8 aasta tagant.

Kui katus aga lisaks pesemisele ka üle värvida, siis on piltlikult öeldes 15-20 aastaks rahu majas ja tegeleda tuleb vaid lahtise sodi eemaldamisega, rennide puhastamisega ja vahel ehk ka kergema samblatõrjega.

Ülevärvitud kivikatusega on majaomanikul selgelt vähem muret.

Lisaks muidugi katuse eluea pikendamine, sest katusekivide parandamine või katuse väljavahetamine on juba täiesti teises suurusjärgus investeering ja seda väljaminekut ei saa katuse värvimisega võrrelda.

Kas katuse värvimine ja katusekivide puhastamine teha ise või tellida sisse professionaalidelt

Jooksva katuse hooldamisega ja vihmaveerennide puhastamisega saab ohutu ja turvalise ligipääsu olemasolu korral iga majaomanik enamasti ise hakkama. Kuidas on aga lood katuse värvimise ja katusekivide põhjalikuma puhastamisega?

Siim Jõgi toob välja, et professionaalse katusemeeskonna eelis on eelkõige kogemus. „Selliste tööde puhul nagu katusekivide puhastamine ja katuse värvimine on väga palju erinevaid detaile, mida arvesse võtta.“

„Näiteks selleks, et värvitud katuse pind jääks ühtlane ja mitte laiguline, on vaja iga objekti puhul arvestada selle asukohta, katuse eripärasid ja lõppude lõpuks ka ilma,“ loetleb Jõgi.

Professionaalsetel katusehooldajatel on olemas õiged tooted ja professionaalsed töömasinad, mida eramaja omanikel sageli ei ole.

Lisaks toob Jõgi välja ohutuse teema. „Kui turvalisus ei ole tagatud, siis me ei soovita ühelgi majaomanikul ise katusele minna. Pigem ikka kutsuda spetsialistid, kes on selleks välja koolitatud ja suudavad ka kõrgustes ohutult töötada,“ sõnab ta.

Kokkuvõtteks – millal ette võtta kivikatuse pesu

Millal on vajalik kivikatuse värvimine

Katusehooldus.ee on Eesti suurima katusepesu kogemusega teenusepakkuja. Katuse pesu ja katuse värvimistöid teostatakse üle Eesti.

Artikkel ilmus algselt Geeniuse portaalis.

Loe järgmisena katuse pesu vajalikkusest.

Saada hinnapäring