Fassaadipesu eemaldab mustuse ja põhjalik puhastus hävitab ka vetikad

Milline fassaadipesu on kõige tõhusam?

Kui suur on fassaadipesu hind?

Loe, millal fassaadi puhastus ette võtta ja millistele märkidele peaksid tähelepanu pöörama.

Uus fassaad võib määrduda juba 3-5 aastaga

Fassaadi määrdumise kiirus sõltub paljuski sellest, kus hoone paikneb ja millistest materjalidest maja on ehitatud. „Rääkides erinevatest fassaadimaterjalidest nagu puit, betoon, plastik ja krohv, siis määrduvad kõige kiiremini krohvitud fassaadid. Samuti kipuvad kiiremini määrduma fassaadi põhjapoolsed küljed ja terrassiäärsed soklid,“ räägib Katusehooldus.ee müügijuht Rene Sieberk.

Uutel majadel kasutatav õhekrohv on eriti vastuvõtlik mustusele ja vetikale, määrdudes sageli juba 3-5 aastaga.

“Mida kauem fassaadi puhastamist edasi lükata, seda raskem on mustust fassaadilt kätte saada ja seda kallim on lõppkokkuvõttes puhastuse hind. Seepärast soovitame fassaadipesu teha juba siis, kui märkad esimesi määrdunud kohti fassaadil. Vahel võib see aidata kokku hoida tuhandeid eurosid,“ sõnab Sieberk.

Fassaadi survepesu ei pruugi olla alati parim

Fassaadide puhastamiseks kasutatakse sageli fassaadi survepesu. Sieberki sõnul võib aga liiga tugev survepesu teha loodetud kasu asemel hoopis kahju.

Näiteks võib krohvitud fassaad pärast survepesuriga pesemist jääda triibuline. Samuti ei maksa survepesuriga pesta 20 aasta vanust plastikpinda, mis on hapraks muutunud ja mis võib pesu käigus mureneda.

Milliseid vahendeid kasutada, et fassaadi puhastus oleks tõhus

Selleks et fassaadi puhastus oleks tõhus, ent samal ajal ei lõhuks hoone välispinda, tasub puhastustööks kasutada spetsiaalseid vahendeid, mis teevad töö ära ka ilma tugeva veesurveta.

Näiteks soovitab Sieberk vahendit nimega Guard Wash Express, mida saab osta Katusehooldus.ee-st või ehituspoest.

„Guard Wash Express hävitab lisaks pindmisele vetikale ja mustusele ka vetika niidistiku. Lihtsalt puhta veega pestes me vetikaeoseid kätte ei saa, mis tähendab, et fassaadi pind on juba paari aasta pärast sama määrdunud. Kasutades aga Guard Wash Expressi, saame pesu käigus lahti ka fassaadi määrdumise algpõhjusest,“ sõnab Sieberk.

Guard Wash Express eemaldab mustuse ka sügavalt fassaadipinna pooridest. Tulemus kestab orienteeruvalt 5-10 aastat.

Fassaadipesu juhend:

  1. Fassaadi pesemiseks kata esmalt kinni taimed ja fassaadiga kokkupuutuvad pinnad.
  2. Kanna peale puhastusvahend 1:1 vahekorras lahjendatult veega. Lase sel mõjuda 10-45 minutit.
  3. Pärast toimimisaja möödumist loputa ettevaatlikult. Väiksematel pindadel võid jätta ka loputuse tegemata, sest toode on isepuhastuv.

Kui eramaja fassaadi saab puhastada maapinnalt või redeliga, siis kortermajade fassaadid ja otsaseinad vajavad ka tõstukit.

Millist mustust on kõige raskem fassaadilt eemaldada

Fassaadile võib koguneda erinevat mustust nagu tolm, vetikas ja sammal.

Kõige levinum on roheline vetikas, mis jätab valgele krohvitud fassaadile rohekad plekid. Sellest järgmine on must vetikas, mis tavaliselt jookseb triipudena ülevalt alla.

Kõige hullem on punane vetikas, mida on väga raske fassaadilt eemaldada.

Punane vetikas vajab kiiret tähelepanu ja fassaadipesu. Kui punasel vetikal lasta fassaadi pinnal edasi areneda, siis tuleb vetika eemaldamiseks fassaadi pesta mitu korda, mis teeb fassaadipesu kallimaks.

Sieberki sõnul tasub jälgida ka aia ja naabermaja seisukorda – kui punavetikas tekib kõrvalhoonele või aiale, siis võib see laieneda ka järgmisele majale.

Fassaadi pinda saab kaitsta spetsiaalse kaitseainega

Lisaks fassaadi puhastamisele soovitab Sieberk teatud juhtudel kaaluda fassaadile kaitsva aine pealekandmist.

Kaitseainega töötlus on eelkõige mõeldud krohvitud ja betoonpindadele. Kaitseaine on impegneervahend, mille abil saab muuta fassaadipinna vetthülgavaks. Tänu vett tõrjuvatele omadustele ei saa niiskus fassaadipinna pooridesse seisma jääda. See vähendab ka vetika tekkimise võimalust,“ ütleb Sieberk.

„Lisaks pakub kaitseaine kaitset UV-kiirguse eest. Kuna päike pleegitab värvi ja muudab pinna vetikale vastuvõtlikumaks, saab kaitseaine abil värvi eluiga pikendada. Samuti aitab kaitseainega töötlus vältida külmumis-sulamistsüklite käigus tekkivaid pragusid fassaadi pinnal,“ lisab Sieberk.

Kuidas fassaadi määrdumist ennetada?

Selleks, et fassaad püsiks puhas, on Sieberki sõnul kõige parem määrdunud kohtadega tegeleda ennetavalt. “Näiteks kui märkad fassaadil mõnda tumedamat triipu või laiku, siis kata terrassipind kinni ning tee see koht kohe puhtaks,“ soovitab ta.

Puhastamist edasi lükates võib juhtuda, et aastaid hiljem vetikat enam maja küljest kätte ei saa ja fassaad tuleb lisaks pesule ka üle värvida. Regulaarselt fassaadipinda hooldades aga suurt vetikakihti ei teki ja maja välispind on kogu aeg puhas.

Tähelepanu vajavad ka vihmaveerennid

Fassaadide hea väljanägemise pikendamiseks on Sieberki sõnul tähtis ka vihmaveerennide puhastamine.

Kui rennid on umbes, siis võib nendest hakata fassaadi peale porist vett tilkuma, mis võib hoone välimuse rikkuda.

Teine asi, mida jälgida nii eramajade kui ka kortermajade puhul, on ventilatsiooniavadest tilkuv vesi.

Tihti tekivad mustad jooned ka lipuvarda alla.

Vihmaveerenne tuleks puhastada vähemalt kord aastas.

Kõige parem aeg on selleks sügisel, siis kui puudelt on lehed on langenud. Rennide puhastamise käigus tuleks eemaldada kogu sinna kogunenud praht ja sodi, samuti lehed.

Kuidas mõjub krohvi pesemine taimedele?

Paljude majaomanike murekoht fassaadipesu tellimisel on see, mis saab nende majaesistest roosipeenardest ja kas krohvi pesemine mõjutab ka istikuid.

Sieberk ütleb rahustuseks, et fassaadipesu käigus katavad nad taimed kinni. See vähene kogus, mis läbi loputamise jõuab maapinda, taimi ei mõjuta, sest tegemist on veepõhise tootega.

Eelkõige on oluline, et vahend ei satuks taimelehtedele.

Seda peab jälgima ka ise fassaadi puhastades.

Ronitaimede koht ei ole fassaadil

Sieberk soovitab ka jälgida, et ronitaimi ei pandaks otse fassaadile kasvama.

„Selle jaoks on olema eraldi toestused ja sõrestikud. Fassaadi peal kasvav taim lõhub paratamatult ka fassaadi pinda, mille parandamine võib ühel hetkel kalliks maksma minna,“ ütleb Sieberk.

Millal on kõige sobivam aeg fassaadipesu ette võtta?

Sieberki kinnitusel on fassaadi pesemine võimalik igal hooajal, välja arvatud miinuskraadidega. “Fassaadi pesemiseks ei pea ootama päikselist ilma. Küll aga peab arvestama, et vahendiga töötlust ja fassaadi survepesu ei ole võimalik teostada miinuskraadidega,“ selgitab ta.

„Fassaadipesuks sobivad hästi näiteks varakevad või hilissügis, kui taimed puhkavad. Suvel, kui aias kõik õitseb, on aias palju muudki teha, kuigi ka siis on võimalik fassaadipesu ette võtta“ ütleb ta.

Kui suur on fassaadipesu hind

Katusehooldus.ee pakub fassaadide hooldust ja fassaadipesu üle Eesti. Hoolitsedes oma fassaadi eest regulaarselt, on fassaadi puhastamise selle võrra lihtsam ja odavam. Eramaja fassaadi pesemine võtab enamasti aega 1-2 päeva.

Fassaadipesu tellimiseks saada meile oma hoone aadress ja veel parem, kui lisad juurde pildid.

Kirjelda ka fassaadil olevat mustust. Fassaadipesu hind sõltub ruutmeetritest ja määrdumisastmest.

Saada hinnapäring