Kuidas kirikutorni katus sai uhke ja värske ilme

Kuidas kiriku katus sai uhke ja värske ilme?

Kiriku katuse taastamine on keeruline töö, sest kirikutorn on kõrge ja tihti tuleb töid teha tõstukilt. Kui katus ise on heas korras, siis pole otsest põhjust seda välja vahetada. Uue ja värske tulemuse saab ka katuse värvimisega. Loe lähemalt.

Kirikutorni katuse värvimine

Paljudel Eesti kirikutel on plekk-katus, mille puhul on tavaline, et ühel hetkel hakkab see siit-sealt roostetama. Vaata videost, kuidas käib kirikutorni katuse värvimine ja milline oli lõpp-tulemus.

Vaata videot Youtube’is

Plekk-katuste peamiseks vaenlaseks on rooste

„Antud kiriku puhul selgus katust lähemalt uurides, et kuigi maapinnalt olid näha mõned üksikud suuremad roosteplekid, oli rooste algeid tegelikult ka mujal. 

Meie hea koostööpartner Valtsimees OÜ tegi kindlaks, et katuse konstruktsioon ja katuse materjal on endiselt heas korras. 

Katuse värvimise puhul värvime alati ära terve katuse. Nii saab kogu katus uue ja ühtlase ilme,“ selgitab Katusehooldus.ee müügijuht Rene Sieberk.

Katuse värvimisele eelneb katusepesu

Sõltumata katusematerjalist tuleb enne katuse värvimist katus puhtaks pesta. Alles seejärel saame alustada värvimistöödega.

„Selle kiriku puhul värvisime ära nii kirikutorni kui ka tuulekastid. Värv annab plekile ja puidule lisakaitse. Nii peab ka katusealune laudis pikemalt vastu,“ kommenteerib Rene Sieberk.

Kirikutorni värvimisel tuleb jälgida ilma

„Igal aastal satub meie tööde nimekirja mõni kirikutorn. Kiriku katuse ja torni värvimise teeb keeruliseks see, et töid tuleb teha väga kõrgel. Iseenesest ei ole torni pindala suur, kuid aeganõudev on tõstukilt töötamine,“ ütleb Rene Sieberk.

Tõstukiga töötades tuleb jälgida ka ilma. Kuna kirikutornid on väga kõrged, nende kõrgus võib ulatuda üle 50+ meetri, siis tuleb jälgida tuult. Teine oluline asi, mida jälgida, on see, et ei tuleks vihma.

„Kuna tõstuki rent on tunnipõhine, vihmaga aga värvimistöid teha ei saa, siis pole mõtet tõstukit vihmaseks päevaks rentida,“ lisab Sieberk.

Millised märgid näitavad, et plekk-katus vajab värvimist

Kui plekk-katus on määrdunud, siis ei pea seda alati üle värvima, vaid piisab ühest põhjalikust pesust tööstusliku pesuriga, mis eemaldab katuselt nii lahtise tolmu kui ka sinna kogunenud sambla ja puulehed.

Plekk-katuse puhul on oluline, et sellel ei kasutataks tugevaid keemilisi aineid. 

Tihti piisab ka tugevast survest ja puhtast veest ning plekk-katus saab puhtaks.

Kui katusel on juba roosteplekid või eelmine värv on hakanud kooruma, siis ainult pesust ei piisa, vaid tuleb ette võtta ka katuse värvimine.

“Kui märkad roostet katusel, siis meie soovitus on kiirelt reageerida, sest ennetav värvimine on alati parem. Kui roostel lasta süveneda, võib katus hakata ühel hetkel läbi laskma ja siis on katuse taastamine juba palju kulukam,“ soovitab Rene Sieberk.

Värvime ka teisi katuseid

Katusehooldus.ee tegeleb ka teiste katuste hooldamise, puhastamise ja värvimisega. 

Värvida saab nii kivikatuseid, plekk-katuseid kui ka eterniitkatuseid.

Koos õigete vahendite ja turvameetmetega on värvimistöid võimalik ette võtta igat liiki katustel ja ka enneolematutes kõrgustes. 

Katuse värvimine ja regulaarne hooldus pikendab katuse eluiga

Lisaks väljanägemise parandamisele aitab katuse värvimine pikendada katuse eluiga.

Selleks, et katus peaks ilmastikutingimustele vastu ja ei hakkaks aja jooksul läbi laskma, soovitame katust regulaarselt hooldada.

Katuse hooldamise ja värvimise sagedus sõltuvad sellest, mis liiki katusega on tegemist ja kui vana katus on.

Võta meiega ühendust

Soovid oma katusele teha uuenduskuuri? Võta meiega julgelt ühendust!

Aastate jooksul oleme aidanud mitmed ajaloolised kirikutornid taas uhkeks ja säravaks muuta. Lisaks katuste hooldamisele ja värvimisele pakume kirikutele ja muudele kõrghoonetele ka vihmaveerennide puhastust.

Võta ühendust

Saada hinnapäring