
Katuse puhastamine lumest – 5 asja, mida selle kohta teada
Selleks, et oma majas kindla ja rahuliku südamega talve nautida, tasub teada, millal on vaja võtta ette katuse puhastamine lumest ning kuidas seda ohutult teha. Loe siit lähemalt, mis on need viis peamist asja, mida katuselt lume koristamise kohta võiksid teada.
1. Katuse puhastus lumest ja jääpurikatest on vajalik ohutuse tagamiseks
Lumekoristustöö peamine eesmärk on ohutuse tagamine majas sees ja selle ümbruses.
„Katuse puhastus lumest on vajalik selleks, et lumi ei kuhjuks katusele ja ei hakkaks sealt ühel hetkel jääkamakatena alla pudenema,“ ütleb Katusehooldus.ee hooldusjuht Siim Jõgi.
Katuselt kukkuv lumemass võib olla üpris raske ning teha viga möödakäijatele ja autodele, mis maja ümbruses pargivad.
Lisaks lumele tuleb tähelepanelikult jälgida ka jääpurikaid ja need vajadusel eemaldada. „Jääpurikaid räästast alla lükates tegeleme me tegelikult tagajärgede likvideerimisega. Selleks, et jääpurikaid ei tekiks, tuleb katuse serv hoida lumest puhas ja vajadusel vaadata üle ka maja soojustus,“ soovitab Siim Jõgi.
2. Katusele kuhjuv lumi on raskuseks kogu majale
Katusele kogunenud lumevaip võib ühel hetkel muutuda koormaks kogu maja konstruktsioonile.
Kui 30-kraadisel viilkatusel on pool meetrit veidi seisnud lund, siis kaalub see keskmiselt 80 kg ruutmeetri kohta. Kui seesama lumi seisab katusel aga nädalaid või kuid, siis võib see kaaluda 120 kg ruutmeetri kohta.
Lumemassi sulamisel ja jäätumisel võib katusele kogunenud niiskus lõhkuda katusekatte materjali, mis omakorda toob kaasa niiskuse- ja veekahjud.
„Katuse lekkimist võib ette tulla nii lamekatuse kui ka viilkatuse puhul. Kui katusel on teatud kohad, kuhu lumi kipub kinni jääma, siis tuleks lund sealt aeg-ajalt alla lükata, et sulavesi ei hakkaks tuppa pressima,“ ütleb Jõgi.
3. Katust tuleb lumest puhastada vastavalt vajadusele
Kui maja asub hajaasustusega alal, siis ei pruugigi talve jooksul tekkida vajadust katuselt lund lükata.
Kui tegemist on aga korterelamu või linnamajaga, mille ümber liigub pidevalt inimesi ja autosid, siis tuleb jälgida, et lumekiht katusel ei muutuks ohtlikuks. Täpset hetke, millal lumekoristus katuselt ette võtta, on keeruline öelda, sest see sõltub mitmest erinevast asjast.
Koristamata lumi võib äärmuslikel juhtudel põhjustada katuse sissevarisemist või kahjustumist, seega ei maksa lumekoristusega viivitada.
Jälgi ka lumetõkkeid
Tähelepanu tuleks pöörata ka katusel olevatele lumetõketele. Lumetõkked takistavad värskel lumel alla kukkuda. Kuid kui lumevaip hakkab katusel sulama, siis võib lumetõkke taha tekkida suur jääkamakas, mille raskusele ei pruugi lumetõke vastu pidada. Nii võib jää koos lumetõkkega katuselt alla kukkuda või rikkuda katusekatte sealt lahti rebenedes.
4. Katustelt lume eemaldamine nõuab õigeid töövahendeid
Paljud majaomanikud proovivad käepäraste vahenditega ise lund katuselt alla lükata. Seeläbi võib aga täiesti tahtmatult teha oma katusele hoopis kahju.
„Esiteks eeldab katustelt lume eemaldamine õiget ohutusvarustust. Teiseks ei tohiks kunagi lund ega jääd lõhkuda teravate tööriistadega. Lumelükkamiseks on spetsiaalsed mitteteravad tööriistad, et katus ei saaks kriimustada. Jää toksimiseks sobib kõige paremini kummihaamer. Kindlasti ei tohiks selleks kasutada teravat labidat,“ ütleb Siim Jõgi.
Kui hoone on kõrge, siis tasub lumekoristus usaldada asjatundjate hooleks, kellel on vajalik väljaõpe, ohutusvarustus ja tööriistad. „Lumisel katusel liikumine on ettearvamatu, seda ka siis, kui sul on turvavarustus,“ selgitab Jõgi.
Sama oluline on ka maapealse ohutuse tagamine ehk lumelükkamiseks vajaliku ohutsooni piiramine, et ükski möödakäija sinna uudistama ei tuleks.
„Lumekoristusbrigaad saabub objektile mitmekesi. Töö saab tehtud operatiivselt ja põhjalikult, mis aitab sind säästa peavalust ja võimalikest kahjudest, mis ise katust puhastades võivad tekkida,“ ütleb Jõgi.
5. Katuse talvekindlust aitab tõsta õigeaegne sügishooldus
Selleks, et katus püsiks talv läbi heas korras ja sulavesi saaks liikuda õiget teed pidi äravoolu, on väga oluline sügisene hooldus, mis tuleb ära teha veel enne miinuskraadide saabumist.
„Sügisene hooldus tähendab eelkõige vihmaveerennide puhastamist. Korja kokku lehed, lahtine sodi ja praht. Eemalda rennidest lehed ja muda, et vesi saaks vabalt liikuda,“ soovitab Jõgi.
Ummistunud vihmaveerennid kipuvad kergesti jäätuma. Esmalt jäätub renni sees olev lehemass ja rennist ei pääse enam vesi läbi. Seejärel hakkab vesi üle renni ääre ajama. Külma miinuskraadiga see aga jäätub ja nii on lõpuks kogu maja sein ja ka renn ise paksu jääkihiga kaetud.
Millal on õige aeg lumekoristusele mõelda?
Kui soovid talvel rahulikumalt võtta, siis tasub lumekoristusele mõelda juba sügisel või talve alguses.
Katusehooldus.ee pakub nii lepingulist katuse puhastamist kui ka erakorralist lumekoristust. „Näiteks kui vesi tungib tuppa, siis pole aega oodata, vaid kindlasti võta meiega ühendust, leiame lahenduse,“ ütleb Jõgi.
Katusehooldus.ee tuleb appi erinevate lumekoristustöödega
Puhastame katused liigsest lumest ja jääpurikatest. Omame vajalikku varustust, et ette võtta töid kõrgustes ohutult ja kiirelt.
Kogenud katusehooldajatena ja lumetõrjujatena teame, kui oluline on lükata katuselt lund, kasutades selleks tööriistu ja töövõtteid, mis ei kahjusta katusepinda.
Tagame täieliku ohutuse lumekoristustööde ajal. Kui vaja, siis sulgeme majaesise või tänava, et lumi ja jääpurikad saaks ohutult eemaldatud.
Lumekoristuse käigus vaatame üle ka sinu katuse seisukorra ja anname nõu, kuidas lume kuhjumist ja jääpurikate teket ennetada.
Soovid pakkumist?
Lumekoristuse tellimiseks täida ära meie kontaktivorm ja vastame sulle juba 24 h jooksul.