7 põhjust, miks eterniitkatuse puhastamine on vajalik

Vana eterniitkatust ei pea tingimata välja vahetama. Loe, miks eterniitkatuse puhastamine on vajalik ning milliseid eeliseid eterniitkatuse värvimine annab.

1. Määrdunud katus tekitab majale väsinud ilme

Puhastamata eterniitkatus muutub tuhmiks ja muudab maja ilme väsinuks. Kui maja asub kohas, mille ümbruses on palju tolmu ja puid, võib eterniitkatus määrduda juba kõigest 4-5 aastaga.

Eterniitkatuse pesemine muudab tuhmunud eterniidiplaadid taas puhtaks ja helehalliks. Kui tegemist on vanema hoonega, on tulemus võrreldes varasemaga sageli nagu öö ja päev.

2. Eterniidi peale kogunev sammal soodustab katuse lagunemist

Katusele kogunev sammal on võimeline eterniitkatustele palju liiga tegema. Eterniidiplaat on kihiline. Kui lasta samblal seal kasvada, siis hakkab sambla all olev niiskus aja jooksul neid kihte lammutama.

Kui katus on sambla all olnud juba 10 ja rohkemgi aastat, siis võib vabalt juhtuda, et katuseplaate enam taastada ei saa ning ainuke variant on katuse vahetus, mis on juba tunduvalt suurem projekt ja kallim ettevõtmine.

Ideaalis tuleks eterniitkatus hoida kogu aeg samblavaba. Sambla vastu aitab hästi pärast pesu katusele kantav samblatõrjevahend, mis võimaldab vetika ja sambla tekkimist edasi lükata.

Samblatõrjevahend eemaldab ka need eosed, mis on plaatide vahel ning mida pole silmaga näha.

3. Eterniitkatuse puhastamine teeb katuseplaadid uuesti säravaks

Eterniitkatuse puhastamine sisaldab katuse pesemist tööstusliku survepesuriga ja sambla tõrjumist samblatõrjevahendiga.

Pesu puhul on oluline jälgida, et tugev veesurve ei kahjustaks vanu eterniiditahvleid ega katusepinda.

Selleks tuleb alati enne pesu hinnata, kas katus üldse kannatab puhastamist.

Kui tegemist on 50+ aastat vana katusega, siis tuleb vaadata, mis seisus on katusekonstruktsioon ja plaadid. Uuemad, 1980. a ja hiljem paigaldatud eterniitkatused on juba tugevamast ja paksemast materjalist ning neid saab suurema tõenäosusega puhtaks pesta ja taastada.

4. Katuste värvimine võib olla mõistlikum kui katuse vahetus

Kui katuseplaadid on üldjoontes hästi säilinud, ent nende väljanägemine on ajale jalgu jäänud või eterniidiplaadid on aastatega tuhmunud, siis aitab katuste värvimine neile uueväärse efekti anda.

Värvimine on alati lihtsam ja soodsam kui katuse vahetus.

Eterniidi värvimise puhul on vaja teada, et tegemist on vähepoorse materjaliga, millele iga katusevärv külge ei hakka. Eterniitkatuse värvimiseks kasutame spetsiaalselt eterniidile mõeldud värvi, mis on kõrge nakkuvusastmega.

Valikus on erinevaid toone – levinumad on tumehall, helehall, punane ja pruun. Kuigi kõiki värve saab toonida, soovitame katusevärv valida riiulitoonide hulgast. Nii on värvitöö soodsam ja pärast on lihtsam kohtparandusi teha.

Enne värvimist on vajalik katus puhtaks pesta. Seejärel kanname puhastatud pinnale kaks kihti värvi.

5. Eterniitkatuse värvimine pikendab katuse eluiga

Paljudele on üllatuseks, et eterniitkatuse värvimine aitab pikendada ka eterniitkatuse eluiga. Katuse värvimine annab katusele vähemalt 10 eluaastat juurde.

Värv pakub katusele täiendavat kaitset ja ei lase mustusel ja niiskusel nii kiirelt sinu katusele uuesti koguneda.

Lisaks ei kogu värvitud katus enda peale nii suurt lumeraskust. Lumi libiseb mööda värvitud pinda kergemini alla ja ei koorma seda.

6. Puhastatud ja ülevärvitud katus näeb välja kui uus

Võrreldes erinevaid katuseid, siis tihti annab just eterniitkatuse värvimine kõige suurem efekti. Tulemus jääb nii hea, et 50 m pealt ei ole võimalik silmaga eristada, kas tegemist on päris uue või ülevärvitud katusega.

Katuse värvimine on alpinisti töö ja toimub katuse pealt, seega ei tasu seda ise tegema hakata, vaid ikka meid appi kutsuda.

Katuse värvimisel katame kinni kõik pinnad, mis värvimist ei vaja – katuseaknad, korstnad, vintskapid, tuulekastid, vihmaveerennid.

Nii puhastuse kui värvimise juurde kuulub ka lõppkoristus maja ümbruses.

7. Katuse hooldus koos värvimisega annab kõige pikaajalisema efekti

Kuna eterniitkatused on sageli vanemate majade teema, siis kui juba katuse hooldus ette võtta, soovitame kõik kolm sammu – eterniitkatuse pesu, samblatõrje ja värvimine – teha ära ühekorraga.

Seda seetõttu, et kui katuse hooldus jääb poolikuks, siis on ühel hetkel ikkagi katus vaja välja vahetada. Põhjaliku puhastuse ja värvimise koosmõjul jääb aga tulemus kestma aastateks ja katuse vahetust saab oluliselt edasi lükata.

Keskmiselt vajab eterniitkatus ülevärvimist iga 12-15 aasta tagant. Kui vahepeal tekib katusele sammalt, siis on soovituslik seda tõrjuda samblatõrjevahendiga.

Telli eterniitkatuse puhastus

Tehniliselt heas korras eterniitkatust on värvimise abil võimalik taastada. Ka väikeste pragude ja lõhede parandamine ei ole probleem.

Kui sa pole päris kindel, kas sinu katust on võimalik samblast puhastada ja üle värvida, siis saada meile päring, lisa sinna juurde ka fotod ning anname sulle tasuta nõu, milline katuse hooldus on sinu katuse jaoks parim.

Telli eterniitkatuse puhastus Katusehooldus.ee-st!

Saada hinnapäring